Wkroczyliśmy w tajemnice życia motyli. Poprzez filmy edukacyjne dzieci poznały przeobrażenia i zobaczyły chińską sztukę jedwabnictwa. Na tej bazie powstały piękne laurki ozdabiane motylami w technice 3D, które wręczą z okazji Dnia Matki w poniedziałek. Zapraszamy do galerii.
24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r. powołano w północnej Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek. Miejsce dzikie i zachwycające swym alpejskim krajobrazem – ostrymi szczytami, wąskimi dolinami, lodowcami i rwącymi rzekami. W tym samym roku ustanowiono w Szwecji jeszcze 8 kolejnych parków narodowych.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie informuje, że poniżej znajduje się lista kandydatów przyjętych do klasy IV sportowej na rok szkolny 2025/2026:
Lista kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej do klasy IV sportowej o profilu piłka nożna dla chłopców i piłka siatkowa dla dziewcząt. >>>KLIK<<<
Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezkwalifikowanych do klasy IV sportowej o profilu piłka nożna dla chłopców i piłka siatkowa dla dziewcząt.
Zawody odbędą się 11 maja 2025 r. (niedziela) od godziny 12:15 na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5 w Iławie (ul. Wiejska 11).
To wyjątkowe wydarzenie sportowe kierujemy szczególnie do dzieci i młodzieży z iławskich szkół. Zaplanowano biegi indywidualne, sztafety koleżeńskie i rodzinne, a dla wszystkich uczestników przewidziano medale, upominki i nagrody. Bardzo prosimy o pomoc w promocji wydarzenia wśród uczniów i ich rodzin.
Załączam szczegółową treść posta, którą można bezpośrednio wykorzystać:
Zapraszamy na III Iławskie Zawody Lekkoatletyczne "Biegamy na Orliku"!
Data: 11 maja 2025 r. (niedziela) Godzina: start od 12:15 Miejsce: Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5 w Iławie, ul. Wiejska 11
Czeka na Was: sportowa rywalizacja w świetnej atmosferze, biegi na dystansach: 60 m, 100 m, 300 m i 600 m, sztafety koleżeńskie i rodzinne, medale i nagrody dla wszystkich uczestników, mnóstwo radości i sportowych emocji!
Szczególne zaproszenie kierujemy do młodzieży! To doskonała okazja, by sprawdzić swoje siły, pobiec w sztafecie z przyjaciółmi i przeżyć niesamowite emocje sportowe!
Z wielką radością pragniemy podzielić się z Państwem wspaniałą wiadomością.
Nasza szkoła wzięła w tym roku szkolnym udział w IV edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” organizowanym przez Ministra Edukacji oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Prace konkursowe przygotowało pięcioro uczniów:
Lena Grosz z klasy 4A
Oliwia Jakubowska z klasy 6C
Mikołaj Młotek z klasy 5A
Zofia Olszewska z klasy 6B
Agata Zgorzelska z klasy 7A
Każda praca jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Realizacja zadania konkursowego trwała kilka miesięcy i wymagała zaangażowania dzieci, rodziców, nauczycieli, bliższych i dalszych członków rodziny uczestników.
Dzięki udziałowi w konkursie nasi uczniowie odkrywali historię swojej rodziny, poznawali przodków i krewnych, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Zdali sobie sprawę jak bardzo losy ich przodków wpisane są w historię całego narodu polskiego. Wiele zgromadzonych materiałów stanowi niebywałe źródło wiedzy historycznej.
Każda z prac jest bezcennym skarbem dla całej rodziny oraz następnych pokoleń.
15 kwietnia Wojewódzka Komisja Konkursowa składająca się z przedstawicieli Archiwum Państwowego w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie dokonała oceny prac zgłoszonych z obszaru województwa warmińsko-mazurskiego do IV edycji konkursu pt. „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Wśród wyłonionych prac znalazły się dwie z naszej szkoły.
W kategorii klas 4-6 I miejsce w województwie zajęła
Lena Grosz z klasy 4A – opiekun merytoryczny Kamila Kozłowska (nauczycielka Historii)
W kategorii klas 7-8 II miejsce w województwie zajęła
Agata Zgorzelska z klasy 7A – opiekun merytoryczny Kamila Kozłowska (nauczycielka Historii) oraz Agnieszka Osmańska (nauczyciel współorganizujący).
Obie prace będą reprezentować nasze województwo w etapie centralnym konkursu.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu: uczniom, rodzicom, bliższym i dalszym krewnym naszych uczniów oraz oczywiście nauczycielom.
30 kwietnia – środa - biblioteka szkolna zaprasza do poszukiwań książek. Na zdjęciu lektury, które trzeba odszukać. Znalazców zapraszamy do biblioteki. Powodzenia!
W wiosennym anturażu sali stopniowo przygotowujemy się do świąt. Dzieci poznały różne rodzaje pisanek, kraszanek, faberge- najdroższych biżuteryjnych jaj. Film i wystawa prac urozmaiciły zajęcia. Ćwiczenia plastyki dłoni wyczarowały w masie modelującej formy jajek z wytłoczonymi zajączkami, potem były kolorowane po wyschnięciu.
Przygotowałyśmy również piękne kartki ze świątecznymi życzeniami dla zaprzyjaźnionych placówek.
Dnia 14 kwietnia br. w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy, a także rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Historyczno-Plastycznego upamiętniające Święto Chrztu Polski.
Była to już piąta edycja powyższych konkursów, jednakże w tym roku bardzo wyjątkowa, gdyż niniejsze konkursy zostały objęte Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.
Rywalizacja w konkursie wiedzy odbyła się poprzez platformę Kahoot. Uczestnicy udzielali odpowiedzi korzystając ze swoich smartfonów, które stały się na ten czas interaktywnymi pilotami. Wszyscy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również refleksem.
Łącznie w obydwu kategoriach wiekowych wzięły udział 43 osoby.
lub w sekretariacie szkoły „Deklarację zgłoszenia dziecka na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze”, a po jej wypełnieniu wysłać skan na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub złożyć w sekretariacie szkoły w terminie do 14.04.2025 r. (poniedziałek) do godz. 14.00
Warunkiem koniecznym jest przyprowadzenie dziecka w każdym z w/w dni do godziny 8.00.
17.04. 2025 r. (dyżur 7.00-15.00) 18.04. 2025 r. (dyżur 7.00-15.00) 22.04. 2025 r. (dyżur 7.00-15.00)
W środę gościliśmy rodziców i przyszłych uczniów klas pierwszych. Udekorowane tablice przekazywały przepisy na udany Rok szkolny oraz w jaki sposób pożegnać przedszkole. Wszechobecne kwiaty i bajeczne motyle sprawiały fantastyczny klimat zwiedzania szkoły. Zadowolone dzieci wychodziły z zaczarowanymi żabkami, a rodzice uzyskiwali konieczne informacje dotyczące pobytu w świetlicy.
Mistrzostwa Rejonu w Mini Piłkę Siatkową dziewcząt „2” organizowane w naszej szkole zakończyły się awansem zespołu SP 4 do Półfinału Wojewódzkiego. Dziewczęta w składzie: Bomblewicz Natalia, Gajewska Agata, Kaliahina Weronika, Kłodowska Gracja, Łużyńska Julia i Mościcka Oliwia w pierwszym meczu pokonały 2:0 zespół z Kurzętniku, a następnie uległy koleżankom z SP 1 w Morągu 1:2. Był to debiut dziewcząt w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportoweg
1 Maja, Asnyka, Behringa, Boczno – Górna, Brata Alberta, Brzozowa, Górna, Maczka, Pieniężnego, Podleśna, Radomska, Rzepnikowskiego, Skłodowskiej – Curie, Smolki (od ul. Skłodowskiej do ul. Wodnej), Wodna, Wojska Polskiego (od ul. Stefana Żeromskiego do granic miasta).
Rozpoczynamy rekrutację uczniów obecnych klas trzecich do oddziału lingwistycznego klasy IV od 1 kwietnia 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r.
1. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE ODDZIAŁU LINGWISTYCZNEGO KLASY CZWARTEJ
Cele dwujęzyczności w naszej szkole
Nauka w drugim języku od wczesnych lat ma ogromny pozytywny wpływ na rozwój intelektualny dziecka, na rozwinięcie zdolności myślenia abstrakcyjnego, kreatywności, poszukiwania niestandardowych rozwiązań jak również podniesienie samooceny oraz motywacji do rozszerzania swej wiedzy poza zajęciami szkolnymi. Nauka w środowisku dwujęzycznym kształtuje tolerancję, wrażliwość oraz umiejętności funkcjonowania w grupie w wielokulturowym środowisku.
Program dwujęzyczności w naszej szkole jest wprowadzany, aby zapewnić uczniom jak najwyższy poziom kształcenia i jednocześnie rozwinąć w nich jak najwięcej kompetencji społecznych. Zapewniamy naukę w wysoko stymulujących warunkach, jednocześnie nie zapominając o wspierającej, przyjaznej, niemal domowej atmosferze pracy z uczniem.
Głównymi celami przyświecającymi koncepcji oddziałów lingwistyczno-dwujęzycznych są:
Rozpoczynamy rekrutację uczniów obecnych klas trzecich do oddziału sportowego klasy IV od 1 kwietnia 2025 r. od godz. 9.00 do 14 kwietnia 2025 r. do godz. 15.00.
1. Informacje ogólne:
a) klasa sportowa zostanie utworzona w celu kształcenia dzieci o uzdolnieniach sportowych w dyscyplinach: piłka nożna chłopców i piłka siatkowa dziewcząt
b) w klasie będą realizowane programy szkolenia Polskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiego Związku Piłki Siatkowej dla oddziałów sportowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2017r. w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2138 z późn. zm.)
c) program klasy sportowej obejmuje wszechstronne szkolenie sportowe z akcentem na wyżej wymienione dyscypliny (ogólnorozwojowe z elementami wyżej wymienionych dyscyplin)
d) uczniowie będą realizować zajęcia dydaktyczne w wymiarze 10 godzin tygodniowo (2 godz.-podstawa programowa, 2 godz.- zajęcia fakultatywne, 6 godz. -zajęcia specjalistyczne z wyżej wymienionych dyscyplin)
e) przedmiotu wychowanie fizyczne w tej klasie będą nauczać:
26 marca – środa - biblioteka szkolna zaprasza do poszukiwań książek. Na zdjęciu lektury, które trzeba odszukać. Znalazców zapraszamy do biblioteki. Powodzenia!
W tym miesiącu mamy do czynienia z różnymi terminami wiosny: astronomiczną, meteorologiczną, kalendarzową, fenologiczną i termiczną.
Najpiękniejsze kwiaty, które spieszą się z zakwitnięciem przed pojawieniem się liści w koronach drzew zachwyciły kolorami i niezwykłymi właściwościami.
Dzieci za pomocą magicznych kredek odkrywały kolory wiosennych kwiatów. Ćwiczenia małej motoryki są bardzo precyzyjne co odzwierciedlają prace.
Dzisiejsze zajęcia z Ibiskiem dotyczyły tematyki ochrony przyrody. Na zajęciach dzieci wspólnie z rudym przyjacielem szukały rozwiązań sprzyjających środowisku, w jaki sposób można o nie dbać.
Nasi trzecioklasiści to wspaniali, młodzi ekolodzy wrażliwi na piękno otaczającego świata.
Nasza szkoła wzięła w tym roku udział w zorganizowanym przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku - Konkursie Recytatorskim Twórczości Żołnierzy Niezłomnych “Na znojną walkę”.
Uczennica klasy 8C Agata Kowalska oraz uczeń klasy 6B Krzysztof Jarnicki zaprezentowali po jednym utworze poetyckim twórczości Żołnierzy Wyklętych.
Komisja Konkursowa miała bardzo trudne zadanie, gdyż poziom był bardzo wysoki i wyrównany.
Cieszymy się, że nasi uczniowie mieli swój udział w tym bardzo ważnym i doniosłym wydarzeniu.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 3 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Po wręczeniu nagród wszyscy zgromadzeni obejrzeli wspaniały występ o Żołnierzach Niezłomnych zaprezentowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku.
Do konkursu naszych uczniów przygotowała pani Kamila Kozłowska - nauczycielka Historii.
Ostatnie zimowe miesiące to czas pojawiania się młodych u orłów. W parku krajobrazowym możemy podziwiać te wspaniałe ptaki. Filmy edukacyjne, ciekawe opowieści pozwalają na wnikliwe obserwacje i dostrzeganie charakterystycznych cech.
Wspaniale wykonane prace kredkami akwarelowymi pozwoliły dzieciom poznać nowa magiczną technikę zamiany kredki na farbę.
Już niedługo - 14 kwietnia br. odbędą się w naszej szkole
DWA WYJĄTKOWE KONKURSY!
Konkurs Wiedzy upamiętniający Święto Chrztu Polski
oraz
Konkurs Historyczno-Plastyczny upamiętniający Święto Chrztu Polski.
Uczcimy w ten sposób 1059 rocznicę przyjęcia chrztu przez Mieszka I i jego najbliższe otoczenie oraz 1000 rocznicę koronacji naszego pierwszego króla - Bolesława Chrobrego.
To już piąta edycja powyższych konkursów, ale w tym roku bardzo wyjątkowa, gdyż zarówno konkurs wiedzy, jak i konkurs historyczno-plastyczny zostały objęte Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.
Jesteśmy niezwykle zaszczyceni tym ogromnym wyróżnieniem.
Zachęcamy naszych uczniów do udziału w konkursach.
Uczniowie z klas 8: Julia Adamska, Agata Kowalska, Mateusz Bomblewicz oraz Marcel Nawrocki wraz z nauczycielką Historii panią Kamilą Kozłowską 28 lutego udali się do Centralnego Przystanku Historii IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.
Uczniowie wzięli udział w organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej quizie historycznym "Wielki test o Żołnierzach Niezłomnych".
Do konkursu przystąpiło 40 osób z całej Polski.
Dodatkową atrakcją były warsztaty "Cichociemni elita polskiej konspiracji" oraz strefa immersyjnej edukacji historycznej, która opowiada dzieje naszego narodu za pomocą nowoczesnych technologii.
Serdecznie zapraszamy przyszłorocznych uczniów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie, który odbędzie się w
Już w czwartek – 27 lutego – „Klub Detektywa Książki” zaprasza wszystkich chętnych do poszukiwań zaginionych książek. Poniżej na zdjęciu egzemplarze, które należy znaleźć.
Niedźwiedź polarny jest zwierzęciem wzbudzającym ludzką sympatię, jest bielutki, puchaty a jego pysk wygląda na uśmiechnięty, młode niedźwiadki wyglądają jak pluszowe przytulanki. Tymczasem jest to największy lądowy drapieżnik, bardzo dobry i skuteczny myśliwy wytrzymujący warunki, których większość żywych organizmów na Ziemi nie byłaby w stanie znieść. Niedźwiedzie wykształciły cechy wyglądu i zachowania umożliwiające im przetrwanie w niegościnnym środowisku Arktyki, i zniszczenie tego środowiska będzie oznaczać dla nich zagładę.
W dniu 17 lutego br. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs wiedzy z II wojny światowej.
Łącznie wzięło w nim udział 44 uczniów, w 3 kategoriach wiekowych tj. klasy 4-5, klasy 6-7 oraz klasy 8.
Rywalizacja nastąpiła w formie quizu na Platformie Kahoot. Uczestnicy odpowiadali na pytania za pomocą smartfonów, które pełniły na ten czas funkcję interaktywnych pilotów.
Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i dostarczyli nam wiele emocji.
Zwycięzcy otrzymali wyjątkowe nagrody, zestawy gadżetów BohaterON ufundowanych specjalnie na ten cel przez Fundację Pokolenia Kolumbów.
Kolejne spotkanie poświęcone teraz -wspaniałym wilkom. Współpracują z krukami w poszukiwaniu jedzenia. Wspólnota wilków jest wyjątkowa, wspaniale opiekują się młodymi i polują tylko wtedy, gdy są głodne. Dzieci nauczyły się rozpoznawać tropy tych niezwykłych zwierząt. Filmy edukacyjne odczarowały złe opinie na temat watahy. Swobodne rozmowy przybliżyły do wykonania wspaniałych prac węglem. Zapraszamy do galerii.
Cykl spotkań poświęcony rozpoznawaniu zwierząt. Jako pierwsze poznawaliśmy rodzinę krukowatych. To inteligentne ptaki i żyjące w stadach. Ważna u nich jest hierarchia społeczności podczas jedzenia czy też noclegów. Dzieci po rozmowach i filmach edukacyjnych decydowały którego z krukowatych wykonają węglem- ćwiczyliśmy małą motorykę, dokładność , cieniowanie. Z pewnością rozpoznawalne będą kawki, gawrony, sójki, wrony siwe czy król –kruk. Zapraszamy go galerii.